Ağrılı cinsel birliktelik

Cinsel birleşme sırasında kadınların duydukları ağrı ve acılara disparoni denir. Kızlık zarı, tampon, egzersiz ya da vajinaya herhangi bir şey sokularak yapılmış bir mastürbasyonla yırtılmamışsa, ilk cinsel birleşme esnasında bir miktar kanama ve ağrı normaldir. Eğer kadın uyarılmışsa ve vajinası kayganlaşmışsa bu acı hafif ve kısa süreli olacaktır. Ama örneğin kadın korkuyorsa, endişeliyse ya da uyarılma tam olarak gerçekleşmemişse, cinsel birleşme uzun süreli ve şiddetli bir ağrıya neden olabilir.

Disparoni kesinlikle doktor kontrolü ile ağrıya yol açan sorunun teşhis ve tedavisini gerektirir. Çünkü pelviste iltihabi bir hastalık olabileceği gibi, fiziksel bir sorun ya da fiziksel acı olarak kendini gösteren psikolojik bir sorun da olabilir. Örneğin vajina kaslarının ağrılı kasılmasıyla penisin girişini imkansız hale getiren vajinismus, psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Ayrıca duygusal ilişkilerdeki tatminsizlikler de cinsel birleşmede ortaya çıkan ağrının altında yatan neden olabilir.

Kadınların eski cinsel deneyimlerinden, vajinal akıntılardan ya da zührevi hastalıklara yakalanma korkusundan kaynaklanan endişeleri ağrılı cinsel birleşme şeklinde ifade etmeleri sık sık rastlanan bir durumdur. Yine doğum sonrasında, kadınlar geçirdikleri doğumun kendilerine bir hasar verdiği kaygısına kapılabilirler.

Erkekte disparoni genellikle sünnet derisinin darlığından, esnek olmamasından ya da siğil, herpes, Peyronie hastalığı gibi penis anomalilerinden kaynaklanır. Kadının kullandığı spiralin yerinden oynamış olması ya da ucunun fazla uzun olması da erkekte ağrılı cinsel birleşmelere neden olabilir. Bu durumda spiralin değiştirilmesi gerekir. Koroner yetmezliği ise erkeğin cinsel birleşme sırasında göğsünde sancı hissetmesine yol açabilir. Bu durumda, ilaç tedavisi sorunu çözümleyecektir.