Doğumda mutlu son yaklaşırken

Ağrılar arasındaki ara azaldıkça, bebeğin kalp atışları daha dikkatli takip edilir. Bu arada, dölyolu ağzının genişlemesinin tesbiti için dölyolu incelenir. Mikrop bulaşma ihtimalini önlemek için bu incelemenin göden bağırsak yoluyla yapıldığı da olur.

Bir süre sonra sancılar üç dakikada bir gelmeye başlar, daha şiddetli gelmeye başlayan ve genellikle bir dakika kadar süren bu kasılmalara anne zor dayanırsa da, kendisinin kullanabildiği bir aygıtla uyuşturucu bir gaz solunmasına izin verilir; böylece ağrıların etkisi azaltılmış olur. Çok geçmeden hasta ansızın aşağıya doğru ıkınma gereğini duyar. Artık dölyolu ağzı son derece genişlemiş ve doğumun ikinci dönemi başlamıştır.

İlkine göre çok kısa süren bu dönemin uzunluğu anneden anneye değişir; ama genellikle ilk doğumda bir saat, sonrakilerde daha da kısa olur, ikinci dönem başlayana kadar, annenin kendiliğinden ıkınması zararlı olur. Ama bundan sonra kasılmalar arasında gücünü saklayıp her sancı gelişinde hekimin dediklerini uygulayarak ıkınabilir.