Göz kuruluğu iltihabı nedir

Keratomalasi denilen bir tür körlüğün gelişme dönemlerinden biri. Keratomalaside göz yuvarını örten saydam tabaka kurur, parlaklığını yitirir ve kırışıp yırtılacak kadar incelir. Keratomalasiye A vitamini yetersizliği yol açtığından. A vitamini alarak hastalığın ilerlemesine engel olunabilir. Ancak, çoğunlukla keratomalasi hızla ilerlediğinden geriye dönüş yoktur.

A vitaminini rodopsin üretimi için olduğu kadar göz epitelyum dokusu için de çok gereklidir. Tereyağı bol miktarda A vitamini ihtiva eden bir besindir. Bu vitamin ayrıca margarinlere de katılır.

Beslenme yetersizliğiyle ilgili göz kuru iltihabı Uzak Doğu?da ve Afrika?da yaygındır. Bağırsaklarda besinlerin sindirilmesini önleyen bir hastalık veya safra kesesinde safra salgılanmasını engelleyen bir ur baş gösterirse vücut A vitamini alamaz. Karaciğerde önceden depolanmış bir miktar A vitamini bulunduğu için, çoğu kişilerin sağlığında bir yıl kadar bir değişiklik olmaz; Ancak karaciğer hastalıkları depolamayı da engellerse vitamini besin yoluyla almak gerekir.

Göz kuru iltihabı A vitamini bakımından çok zengin olan balıkyağından bol miktarda içilerek önlenebilir. Beşbin ünite kadar olan günlük A vitamini ihtiyacı, yeşil yapraklı bitkiler ve havuç gibi bazı sebzelerde bulunan betakarotenden sağlanabilir. Karoten bağırsaklarda A vitaminine dönüşmektedir.