Her travesti homoseksüel değildir

Psikiyatrist Dr. Russel kadın gibi giyinen erkekler üzerinde ayrıntılı bir araştırma yaptı.

Tahminen, diyor Russel, İngiltere?de yüz erkekten biri karşı cins gibi giyinmekten hoşlanıyor. Ancak bu sayıyı tam olarak saptamak çok güç. Çünkü genellikle bu olay gizli tutuluyor. En az bunun kadar zor bir konu da, tam olarak nedenini saptamak. Bana göre çeşitli etkenler sözkonusu. Genellikle, karşı cinsin giysilerini giymekten hoşlanan erkekler, cinsiyetlerin toplumda belirli rolleri oldukça katı bir şekilde temsil ettiğine inanıyorlar. Onlara göre, erkek olmak, saldırgan, hükmeden olmayı beraberinde getiriyor. Kadın olmak ise daha yumuşak, nazik ve daha az rekabet etme yanlısı olma anlamına geliyor.

Bu durum erkekleri kadın giysileri giymeye yönelten nedenlerden biri olabilir. Ancak çoğu durumda konu cinsel güdülerle yakından ilgilidir. Çoğu travesti kadın giysilerine karşı ilgi duymaya ergenlikten önce başlıyor. Ve bu ilgi ergenlikten sonra da sürüyor. Bundan aldıkları cinsel haz, suçluluk duygusuna rağmen bu olayı devam ettirmelerine neden oluyor.?

?Karşı cins gibi giyinme arzusu her an değişebilir. Bir süre durabilir. Sonra yine başlayabilir. Evlilikten sonra çoğu bir daha böyle bir istemin etkisinde kalmayacağına kendi kendine söz vererek bütün sevgilerini eşlerine yöneltmeye çalışır. Ancak buna rağmen bazen bu arzu öyle karşı konulmaz olur ki ellerinden bir şey gelmez;

Eşlerine durumlarını anlatabilmek onlar için büyük bir rahatlamadır. Eşler için yardım gruplarına katılmak oldukça önemlidir. Çünkü bu şekilde kadın başka kadınlarla duygularını paylaşabilir.