Pelvik rahatsızlığın en yaygın nedenleri

Geniş ligamentlerin varikozitesiyle birlikte pelvik konjesyon sendromu

Uterosakral ligamentler ve geniş ligamentlerin daha küçük bölümlerinde görülen endometriyozlar

Önceki pelvik inflematuar hastalıkların kalıntısı

Sarkmış yumurtalıktır.

Rahatsızlığın diğer yaygın nedeni; hastanın servik bir yırtılmayla uzun ve zor bir doğum yapması ve o anda tedavi edilmeyen gebelikle alakalı durumlardır. Zarar göre dokuda iyileşme oluşabilir. Her iki fornikste bu zarar gören doku, penisin devinimine ağrılı bir tepki verebilir. Zaman zaman, bu problemin çözümü için histerektomi (uterusun kesilip çıkarılması) gerekebilir.

Vajinal vaultta histerektomi sonrası yara izleri, koital rahatsızlığın sık karşılaşılan bir diğer nedenidir. Bunun nedeni, vaultun vajinal eksene doğru açıda kapatılmasıdır. Çok sık olarak enlemesine yara, penil devinim çizgisindedir. Eğer hasta vajinal histerektomi yaptırmışsa, ayrıca koital rahatsızlık problemiyle birleşen bir vajina kısaltılması durumu da vardır.

Kendi deneyimlerimde, bu problemden kaçınmanın en iyi yönteminin, vajinal vaultu sajital yönde -bu vajinal eksene paraleldir- dikmek olduğunu buldum. Ayrıca uterosakral ligamentler orta çizgiye yaklaştırılmalıdır. Moschowitz tipi enterosel tedavisi, vajinal vaultu ateş çizgisi dışında tutmanın en iyi yoludur.

iAngle of the Danglc? Sendromu (Tablo 3, 4 ve 6). Orjinalde bu sendrom, koital aktivite sırasında klitorisle en iyi kontağı yapacak şekilde ve böylece optimal kontağın kadında orgazm tepkisiyi kolaylaştıracağını umarak, erkeğin penisini vajinaya girdirme açısını anlatmak için kullanılır. Birçok örnekte, çiftin bu keyifli amaca ulaşmasında yardımcı olduğu görülmüştür.

Biz bu terimin kullanımını, koital rahatsızlığa neden olabilen pozisyonlar ve koital aktiviteleri içerecek biçimde genişlettik. Sık karşılaşılan durumlar belirlendi ve yönetimin taslağı çizildi.

Sistit ve trigonit, özellikle kadının dizlerini geriye çekerek -misyoner pozisyon olarak adlandırılan uzandığı durumlarda rahatsızlığa neden olur. Kadın dizlerini karnına doğru tamamen çekerek, penisin daha aşağı doğru bir açıyla girmesine izin verirse, penis mesane boynuna temas etmez ve rahatsızlık önlenir.