Sivilceler kızlarda da dert olur

Gerek sivilceler gerekse iltihapsız basit noktalar, en çok genç kızın âdet döneminin hemen öncesinde oluşur. Çünkü bu dönemde kadın cinsellik hormonunun vücuttaki düzeyleri düşer ve androjenin etkilerini dengelemekte yetersiz kalır. Menstrual çevrim sona erdiğinde ise, kadın hormonunun (östrojen) düzeyleri yeniden yükselerek ağır basar ve andrejenin etkilerini giderir. Çoğunlukla, genç kızların sivilce sorunu, ergenlik çağının sonlarına doğru ortadan kalkar. Yağlı yiyecekten kaçının Beslenme biçimi genellikle cildi etkilediğinden, fazla yağlı ve şekerli gıda maddeleri almaktan kaçınmak yerinde olacaktır. Sivilceleri azdıracak yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bol bol taze meyve ve yeşil sebzeye, balığa, yağsız ete, yumurtaya ve peynire yer verilen dengeli bir beslenme, genel sağlık durumunuzu iyileştirir. Sonuçta, daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olursunuz. Jimnastik kan dolaşımını hızlandırır ve ter atmanızı sağlar, ter de cildin doğal bir temizleyicisidir.

Sivilceyi cildin kirliliğinin bir göstergesi saymak yanlış olduğu gibi, çok kuvvetli bir sabun kullanmaya da kalkışmamalıdır. Amaç, ciltteki yağ miktarını azaltmaktır, tamamiyle yok etmek değil.

Sivilcelerden kurtulmak için kuvvetli bir sabun kullanmaya kalkışmayın; cildinizin yağını yok edersiniz. Bu yolda en uygun tedavinin, tetrasiklin türü antibiyotikleri kullanmak olduğunu hatırlatırız.